MENÜ

Eladó petúniák,muskátlik,krizantémek,büdöskek jó áron!!!

A büdöske a petúniával és a lobéliával együtt szinte már klasszikus nyári növénynek számít. Sokszínűségében tavasztól egészen az első éjszakai fagyokig gyönyörködhetünk.

virag

A büdöske, másik nevén bársonyvirág egész nyáron, az első éjszakai fagyokig virágzik. Nagyon ellenálló növény, ültethetjük edénybe vagy virágágyásba is, és még az enyhén szeles erkélyeken is jól érzi magát. Félárnyékos helyen is megél, de a kertbe napfényes helyre, általános, nem túl meszes kerti földbe ültetve fejlődik a legszebben. Hazájában, Mexikóban vadon élő növény. Egynyári, tollszerűen osztott levelekkel büszkélkedhet. A számos narancssárga, sárga vagy vörösesbarna, fészkesvirágzat egyesével vagy kis csoportokban helyezkedik el a száron.

Sajátos illat
Annak ellenére, hogy a büdöskét a télikertben vagy a lakásban is lehetne nevelni, szinte kizárólag a szabadban tartjuk. Ez elsősorban erős illatával magyarázható.

Sokszínű növény
A leggyakrabban előforduló fajok közül hármat kell kiemelni: az alacsony büdöskét (T. patula), az apró büdöskét (T. temifolia) és a nagy büdöskét (T. erecta). E három fajnak számos hibridje létezik.

Szaporítás magról
A büdöske minden fajára igaz, hogy magjaikat közvetlenül a szabadba is elvethetjük, de ebben az esetben a növények csak később virágoznak. Ebből adódóan érdemes márciusban vagy áprilisban először szaporítóládába vetni. A magok sötétben, körülbelül 18 Celsius fokos hőmérsékleten csíráznak a leggyorsabban. A csíralevelek 8-10 nap elteltével jelennek meg. Ilyenkor tegyük a ládát világos helyre. A kis növénykéket május végén ültessük ki a szabadba. Az egyes tövek között hagyjunk 20-25 cm, nagyobb fajoknál 30-35 cm távolságot. A növények földje legyen meleg és tápanyagokban gazdag. Ahova egyszer büdöskét ültettünk, ott még évekig csíráznak majd az elszórt magok, és különösen az első években dús állományt alkothatnak.

Nagy büdöske
A ’Jubilee’ fajta körülbelül 60 cm magasra nő. A töveket sűrűn egymás mellé ültetve dúsan virágzó sövényt kapunk. Virágai viszonylag nagyok. A ’Nana’ fajta magassága csak 25 cm. Mivel szegfűhöz hasonló virágai nagy számban jelennek meg, az erkélyládák kedvelt növénye.

Alacsony büdöske
A gyakran nevelt ’Nana’ fajta formás, 15-35 cm magas növény. Különféle változatai ismertek, ezek elsősorban virágaikban különböznek egymástól. Mivel e fajta virágai szép rajzolatokkal díszítettek, csoportba ültetve nagyon jól mutatnak.

Apró büdöske
Ez az alacsony növekedésű, bokros, szép levélzetű és gazdagon virágzó faj 25 cm magasra nő. A ’Gnom’ fajta narancssárga, a ’Lulu’ citromsárga virágokat hoz. Szépen mutatnak csoportba vagy ágyásba ültetve. Jól érvényesülnek olyan helyeken is, ahol elsősorban talajtakaró tulajdonsága kerül előtérbe.

 


 

Asztali nézet